حسابداری بین المللی یک تخصص  است که بر استفاده از استانداردهای حسابداری خاص متمرکز شده است که به همان اندازه مربوط به ایالات متحده است که وقتی کتابهای یک شرکت را در خارج از کشور متعادل می کنید ، مربوط هستند. اگر شما علاقه مند به کار به عنوان یک حرفه حسابداری هستید و سعی در انتخاب یک تخصص یا زیرمجموعه دارید ، مهم است که بدانید یکی از دیگری متفاوت است. در دنیای تجارت مدرن امروز ، هر حسابدار مالی که در محیط تجارت جهانی قرن 21 کار کند ، در تعریف گسترده حسابدار بین المللی جای خواهد گرفت. ادامه مطلب را بخوانید و در مورد اینکه حسابداری بین المللی چیست و چرا یک انتخاب محبوب است بیشتر بدانید.

 

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) چیست؟

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) قوانین مشترکی را تعیین می کند تا صورتهای مالی در سراسر جهان سازگار ، شفاف و قابل مقایسه باشد. IFRS توسط هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB) صادر می شود. آنها مشخص می کنند که شرکتها چگونه باید حسابهای خود را نگهداری و گزارش دهند ، انواع معاملات و سایر رویدادها را با تأثیر مالی تعریف کنند. IFRS برای ایجاد یک زبان حسابداری مشترک تاسیس شد تا مشاغل و صورتهای مالی آنها از یک شرکت به شرکت دیگر و یک کشور به کشور سازگار و قابل اعتماد باشد.

 

درک استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی

IFRS برای سازگاری با زبان حسابداری ، روشها و بیانیه ها و کمک به مشاغل و سرمایه گذاران جهت انجام تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری های مالی آموزش دیده شده است. بنیاد IFRS استانداردهایی را برای “آوردن شفافیت ، پاسخگویی و کارآیی به بازارهای مالی در سراسر جهان ارائه می کند – تقویت اعتماد ، رشد و ثبات مالی بلند مدت در اقتصاد جهانی”. شرکت ها از IFRS سود می برند زیرا سرمایه گذاران در صورت شفاف بودن شرکت ، سرمایه بیشتری را برای شرکت در نظر می گیرند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) گفته است که به استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی تغییر نخواهد کرد اما بررسی پیشنهاد برای اجازه دادن به اطلاعات IFRS برای تکمیل پرونده های مالی ایالات متحده را ادامه می دهد. GAAP اصول حسابداری عمومی  پذیرفته شده نامیده شده است. با این حال ، برخی معتقدند که پذیرش جهانی IFRS باعث صرفه جویی در هزینه حسابداری تکراری و هزینه های تجزیه و تحلیل و مقایسه شرکت ها در سطح بین المللی می شود.

طبق استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی ، بسیاری از کشورهای پیشرفته در کل از دستورالعمل های مشابه استفاده می کنند. این استانداردها شفاف و سازگار هستند ، که کار با شرکت در چندین کشور را بسیار آسان تر از کار با شرکت ها در ایالات متحده می کند. قبل از IFRS ، وضعیت حسابداری در خارج از ایالات متحده آشفته بود. کمی آسان بود و بسیار مشکل ساز بود. بخشنامه های IFRS برای سازگاری کارها طراحی شده اند و مزیت دیگر آن این است که دستورالعمل های بین المللی حسابداری هم برای مشاغل از هر اندازه و هم برای افراد دیگر اعمال می شود. نکته منفی این است که متأسفانه ایالات متحده به رویه های قدیمی خود پایبند است.

حسابداران داخلی در ایالات متحده هنوز از آنچه برخی معتقدند تکنیک ها و استانداردهای منسوخ شده ای است که تحت عنوان اصول حسابداری عمومی پذیرفته می شوند ، استفاده می کنند. بر اساس Investopedia ، استانداردهای GAAP ایالات متحده توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار مورد استفاده قرار می گیرد ، اما سرانجام تغییراتی در استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی ایجاد می شود تا همه شرکت ها هنگام انتشار اطلاعات مالی بتوانند از یکسری قوانین و استانداردهای گزارشگری پیروی کنند.

 

IFRS چهار الزام اساسی دارد. لیست ساده این موارد شامل موارد زیر است:

 

صورت وضعیت مالی

صورت وضعیت درآمد جامع

بیانیه تغییرات در حقوق صاحبان سهام

بیانیه ای از جریان نقدی

 

IFRS بیانیه موقعیت ، سهام ، دارایی و بدهی سهامداران یک شرکت را توصیف می کند. به آن “ترازنامه” نیز گفته می شود. اصولاً ، آنچه شرکت بدهکار است ، و به چه کسی ، و آنچه متعلق به آن است ، بیان می کند. هیچ چیز پنهان نیست ، زیرا داده های شفاف به عنوان شاخص خوبی برای وضعیت شرکت است. ترازنامه اما نمایانگر وضعیت شرکت در یک لحظه نیست. به عنوان مثال ، اگر شرکت به دلایلی دو روز پس از تولید ترازنامه وام بگیرد ، در این صورت اعداد موجود در ترازنامه نادرست بوده و نیاز به تنظیم دارند. به همین دلیل ، ترازنامه تنها ابزاری نیست که مردم برای ارزیابی یک شرکت استفاده می کنند.

 

وضعیت جامع ، که به عنوان سود و زیان نیز شناخته می شود ، درآمد و هزینه های یک شرکت را نشان می دهد. همچنین چگونگی ایجاد و پرداخت سود سهام از پول واریز شده به حساب سهامداران سهام آورده شده است. این زمان بیشتر از ترازنامه را پوشش می دهد. معمولاً صورت سود و زیان تمام فعالیت های یک چهارم را نشان می دهد و همچنین احتمالاً ماهانه تقسیم می شود. تشخیص الگوها با مراجعه به صورت سود و زیان آسان تر از ترازنامه است. وضعیت سود و زیان مناسب ، تمام درآمدهای شرکت را برای دوره اعمال نشان می دهد و سپس تمام پول خارج شده را کم می کند. آنچه باقی می ماند سود است.

اداره آمار کار نشان می دهد که همه مشاغل حسابدار با نرخ 4 درصد در سال در حال افزایش هستند که در مقایسه با سایر مشاغل تقریباً متوسط ​​است. در حال حاضر تقریباً 1.5 میلیون شغل حسابدار در ایالات متحده وجود دارد و این بدان معنی است که طی 10 سال آینده ، اقتصاد تقریباً 62000 شغل حسابدار به این کشور اضافه خواهد کرد. به دلیل افزایش نیاز به حسابداران آموزش دیده در روش های IFRS ، اکثریت قریب به اتفاق حسابداران بین المللی هستند. سرانجام ، ایالات متحده از GAAP منسوخ فاصله گرفته و از سیاست ها و رویه های IFRS استقبال خواهد کرد. با این حال ، تا آن زمان ، بهترین حسابداران برای استخدام شرکت ها کسانی هستند که با هر دو مجموعه قوانین و نحوه تعامل آنها آشنا باشند.

 

تا آنجا که به نرخ پرداخت مربوط می شود ، متوسط ​​سالانه حدود 71000 دلار است. با تقاضای زیاد برای حسابداران در خارج از کشور ، نرخ پرداخت احتمالاً افزایش می یابد تا شرکت ها بتوانند بهترین استعدادها را جذب کنند. در اتحادیه اروپا متوسط ​​حقوق ماهانه بین 3000 تا 4000 یورو است.  همانند سایر مشاغل موجود در اتحادیه اروپا ، تعداد ساعات کار بسیار کمتر از آمریکای شمالی است.

چگونه می توان در حسابداری به عنوان متخصص بین الملل مشغول شد. اکنون که می بینید تمام حسابداران مالی و حسابداران مدیریتی که در یک سطح جهانی کار می کنند در طبقه بندی بین المللی قرار می گیرند ، وقت آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه می توانید برای خود یک نقش تخصصی داشته باشید. اولین قدم این است که خود را در رشته حسابداری یا یک زمینه مرتبط دیگر مانند امور مالی لیسانس بگیرید.

دانشگاه هاروارد از نظر حسابداری شماره 1 دانشگاه در جهان است. این دانشگاه علاوه بر اعطای مدرک در تمام سطوح ، گواهینامه های زیادی را هم در حسابداری و هم در سایر مباحث مربوط به تجارت اعطا می کند. دانشجویان مقطع کارشناسی یک برنامه کاملاً استاندارد 120 واحدی را به اتمام می رسانند که بسیار سختگیرانه است. حسابداری بین المللی بخشی از آموزش است که دانشجویان درصورتی که راهی برای  انتخاب کنند ، می گیرند.

 

دانشگاه هاروارد این فرصت را برای دانشجویان فراهم می کند تا در خارج از کشور تحصیل کنند ، این کلید توسعه مهارت ها و دانش مناسب برای هدایت در جهان تجارت جهانی قرن 21 است. همچنین دانشگاه از آموزش GAAP غافل نمی شود ، زیرا کارکنان می دانند که انتقال از GAAP به IFRS در آینده با مشکلات زیادی همراه خواهد بود. این نیاز به تلاش زیادی از طرف حسابداران بین المللی دارد.

 

بعد از گرفتن مدرک خود ، باید حداقل برای چند سال آن را استفاده کنید. همچنین حضور در یک برنامه تحصیلات تکمیلی بسیار سودمند است تا بتوانید برای آزمون CPA  بنشینید. طبق انجمن ملی هیئت های حسابداری ایالتی داشتن مجوز CPA همان چیزی است که شما را به عنوان یک حرفه ای متمایز می کند که نشان می دهد از بالاترین استاندارد صلاحیت در حسابداری برخوردار هستید.

 

تقاضا برای حسابداران بین المللی بیشتر و بیشتر می شود. اگر می خواهید در موفقیت مالی شرکت هایی که در خارج از کشور تجارت می کنند نقش اصلی را داشته باشید ، این می تواند بهترین مسیر برای شما باشد. در دانشگاه شرکت کنید و دوره های درسی بین المللی را بگذرانید تا بتوانید سیستم های حسابداری بین المللی را یاد بگیرید و به دانش لازم برای رقابت در برخی از نقش های حسابداری پردرآمد مجهز خواهید شد.

به طور خلاصه ، حسابداری بین المللی بخشی جدایی ناپذیر از بازار جهانی است. هر سال تعداد بیشتری از کشورها اصول IFRS را اتخاذ می کنند و هر چه تعداد کشورهایی که از شیوه های منسوخ شده استفاده می کنند کمتر می شود ، کشورهایی که عقب می مانند بیشتر به آنها ملحق می شوند. همانطور که نشان داده شده ، اصول مشابه هستند ، بنابراین اعمال تغییرات در چهره آنها دشوار نیست. این مقاومت از طرف شرکتهایی است که نمی خواهند پول اضافی را برای تغییر “روشی که همیشه انجام داده اند” هزینه کنند. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا شرکتهای مورد نظر از تغییرات لازم استقبال می کنند یا بعنوان حسابداری از تغییرات عقب می مانند یا خیر.

 

الزامات استاندارد IFRS

IFRS طیف گسترده ای از فعالیت های حسابداری را پوشش می دهد. جنبه های خاصی از شیوه تجارت وجود دارد که IFRS قوانین اجباری را برای آنها تعیین می کند.

صورت وضعیت مالی: این به عنوان ترازنامه نیز شناخته می شود. IFRS بر نحوه گزارش گیری اجزای ترازنامه تأثیر می گذارد.

وضعیت سود و زیان جامع: این می تواند به یک صورت باشد ، یا می تواند به صورت سود و زیان و صورت سایر درآمد ، از جمله دارایی و تجهیزات ، تفکیک شود.

وضعیت تغییرات در حقوق صاحبان سهام: همچنین به عنوان صورت سود ناپایدار شناخته می شود ، این تغییرات شرکت در سود یا سود آن را برای دوره مالی مشخص شده مستند می کند.

وضعیت جریان های نقدی: این گزارش معاملات مالی شرکت را در دوره معین خلاصه می کند ، جریان وجه نقد را به عملیات ، سرمایه گذاری و تأمین مالی تفکیک می کند.

 

IFRS چیست و چه کسی از آن استفاده می کند؟

 

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) ، که توسط IASB تنظیم شده است ، مجموعه ای از اصول حسابداری معتبر بین المللی است که توسط شرکت ها و حسابداران در سراسر جهان استفاده می شود ، اما اغلب در ایالات متحده نیست ، که به جای آن از اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی استفاده می شود.

 

تفاوت IFRS با GAAP چیست؟

IFRS یک رویکرد مبتنی بر استانداردها است که در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که GAAP یک سیستم مبتنی بر قوانین است که اساساً در ایالات متحده استفاده می شود. ساکن تر است اگرچه اکثر مردم جهان از استانداردهای IFRS استفاده می کنند ، اما هنوز بخشی از جهان حسابداری مالی ایالات متحده نیست. SEC همچنان به بررسی تغییر در IFRS ادامه می دهد اما هنوز این کار را نکرده است.

 

چرا IFRS مهم است؟

IFRS از آن جهت مهم است که به حفظ شفافیت و اعتماد در بازارهای مالی جهانی و شرکتهایی که سهام خود را در آن لیست می کنند ، کمک می کند. اگر IFRS نبود ، سرمایه گذاران تمایل بیشتری به باور صورت های مالی و سایر اطلاعاتی که شرکت ها به آنها ارائه می دهند ، نخواهند داشت زیرا اعتماد کمتری به صحت خود دارند. بدون این اعتماد و روش های استاندارد ، ممکن است معاملات کمتری را شاهد باشیم که به طور بالقوه منجر به هزینه های معاملاتی بالاتر و اقتصاد مقاومتی می شود. IFRS همچنین با سهولت انجام مقایسه “سیب به سیب” بین یک شرکت و شرکت دیگر و برای تجزیه و تحلیل اساسی ، به سرمایه گذاران در تجزیه و تحلیل شرکت ها کمک می کند.

 

 

Related Post

Leave a Comment