معرفی برترین فناوریهای سال 2021

تغییر تنها ثابت است. این امر در زندگی حرفه ای شما نیز صدق می کند. امروزه مهارت بالای خود را نیاز دارد ، دلیل آن کاملاً ساده است ، فناوری بسیار سریع در حال پیشرفت است. ما باید زمان خود را در 10 فناوری برتر که در سال 2021 بازار بزرگی را به خود جذب می کنند ، شناسایی و سرمایه گذاری کنیم.

به نظر می رسد رابط  رابط ماشین و مغز ، ربات های هوشمند و محاسبات DNA از فن آوری های نوظهور به طور بالقوه تأثیر تحول آفرینی بر زندگی روزمره ما داشته باشند. بنابراین ، ما لیستی از 10 فناوری برتر در سال 2021 را جمع آوری کرده ایم. این مقاله در مورد 10 فناوری برتر در سال 2021 صحبت می کند که شما باید یاد بگیرید.

 

فناوری 5G

5G Technology نسل بعدی شبکه ها و خدمات تلفن همراه است. پیش بینی می شود حداقل 20 GBPS لینک پایین  و 10 GBPS لینک بالا ایجاد کند که باعث می شود شبکه 5G حداقل 40 برابر سریعتر از 4G LTE فعلی باشد. این  خدمات جدید ، عملیات شبکه و تجربه مشتری را برای اپراتورهای مخابراتی باز می کند. در حال حاضر ، این بازار توسط سوئیس و کره جنوبی و ایالات متحده دنبال می شود.

شرکت هایی که در 5G سرمایه گذاری می کنند: سامسونگ ، هواوی ، اینتل ، دلویت ، نوکیا ، اریکسون ، کوالکام می باشند.

اینترنت رفتارها (IoB)

جمع آوری و استفاده از دیتاها برای مدیریت رفتارها ، اینترنت رفتارها (IoB) نامیده می شود. نمونه آن سایت های صنعتی دارای بینایی رایانه ای برای تعیین اینکه آیا کارمندان از پروتکل زدن ماسک پیروی می کنند یا خیر و سپس این داده های رفتاری را جمع آوری می کنند تا توسط سازمان ها تجزیه و تحلیل شود تا مردم بتوانند پروتکل های دولتی را در محل کار دنبال کنند.IoB می تواند داده ها را از بسیاری از منابع جمع آوری ، ترکیب و پردازش کند از جمله:

  • داده های شهروندان توسط بخش دولتی پردازش می شود
  • داده های مشتری تجاری
  • سازمان های دولتی
  • شبکه های اجتماعی
  • دامنه عمومی
  • ردیابی مکان

پیچیدگی روزافزون فناوری پردازش این داده ها ، رشد این روند را امکان پذیر کرده است.

DevSecOps

DevSecOps کوتاه شده ی  توسعه ، امنیت و عملیات است. هدف آن اجرای امنیت در همان مقیاس و سرعت توسعه و عملیات است . به نظر می رسد با پذیرش گسترده تر ریز خدمات ، DevSecOps عمیقاً به بازار DevOps به ما راه پیدا می کند.

این تمام داستان نیست. یک مدل عملیاتی برای ظهور موفقیت آمیز مشاغل وجود دارد. در مدل اصلی خود ، این مدل عملیاتی امکان دسترسی ، تحویل و فعال کردن مشاغل را در هر مکان فراهم می کند. این قالب اکنون جنبه های مختلف دیگر فناوری مانند GitOps ، DataOps و NoOps را بررسی می کند.

اتوماسیون فرآیند هوشمند

اتوماسیون فرآیند رباتیک اساساً این ایده است که “هر چیزی که می تواند خودکار شود ، باید خودکار باشد”. امسال چیز جالب تری کشف کرده ایم – اتوماسیون فرآیند هوشمند. به طور خلاصه IPA ، به ربات ها اجازه می دهد تا از توانایی های هوش مصنوعی ، داده های بزرگ و یادگیری ماشین بهره مند شوند ، به این معنی که می توانند با گذشت زمان یاد بگیرند و پیشرفت کنند. این امر به تکامل این ربات های هوشمند کمک می کند تا از قانون ” If-this-then-that ” پیروی کند. با توجه به رشد تصویب اتوماسیون انتظار می رود سرمایه گذاری در IPA تا سال 2025 به 232 میلیارد دلار برسد.

واقعیت مجازی لمسی

فناوری های نوآورانه تجربه های بیشتری مانند AR و VR را ارائه می دهند. واقعیت مجازی کاربر را در یک محیط شبیه سازی شده غوطه ور می کند ، واقعیت افزوده همپوشانی فناوری در دنیای واقعی است. CISCO پیش بینی می کند که در سطح جهان ، ترافیک AR-VR تا سال 2022 در همه زمینه های سرگرمی 12 برابر افزایش می یابد.

لمس به ما درک عمیق تری از چیزهایی می دهد که با دیدن یا شنیدن کاملاً قابل تجربه نیستند. اینجاست که واقعیت مجازی لمسی وارد عمل می شود. این ترکیبی از استفاده از چندین نوع فن آوری از جمله سنسورها ، اپتیک پیشرفته و غیره است که به صورت یک دستگاه واحد در اختیار شما قرار می گیرد و قابلیت همپوشانی محتوای دیجیتال تقویت شده را در فضای زمان واقعی شما فراهم می کند. با پیشرفت فناوری Tactile / Haptic ، اکنون می توان مانع لمسی را کوچک کرد.

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ

مدتی است که Big Data Analytics در بازار حضور دارد.  بیشتر مشاغل در حال اتخاذ آن هستند تا فراتر از روش های سنتی ذخیره سازی و پردازش داده ها را انجام دهند. روندهای جدیدی مانند X-Analytics برای یافتن راه حل هایی برای چالش ها از جمله تغییرات آب و هوا ، پیشگیری از بیماری ها و محافظت از حیات وحش استفاده می شود.

Big Data همچنین روندهای جالبی مانند تصمیم هوشمند را به ما می دهد که چارچوبی را برای کمک به مهندسین داده در طراحی ، مدل سازی ، اجرا و نظارت بر مدل ها و فرآیندهای تصمیم گیری در زمینه نتایج و رفتار تجاری فراهم می کند. در حقیقت ، تا سال 2023 ، بیش از 33٪ از سازمان های بزرگ ، تحلیل گرانی را تجربه می کنند که از هوش تصمیم گیری استفاده می کنند.

همه چیز به عنوان سرویس (XaaS)

Everything-as-a Service (XaaS) یک اصطلاح رایانش ابری برای طیف گسترده ای از سرویس ها و برنامه هایی است که برای دسترسی به کاربران درخواستی از طریق اینترنت و نه استفاده از ابزارهای داخلی ایجاد می شود. این قابلیت انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید محیط محاسبات خود را به صورت سفارشی تنظیم کنید تا تجارب مورد نظر ، همه درخواستی را انجام دهید. XaaS گسترش یافته است و بسیاری از خدمات را شامل می شود:

عملکرد به عنوان یک سرویس

IT-as-a-service

زیرساخت به عنوان یک سرویس

امنیت به عنوان یک سرویس

پایگاه داده-aa-a-service

از آنجا که این برنامه ها حتی قابل حمل تر هستند ، تهیه چرخه های محاسبه در زمان واقعی آسان تر است ، سیستم عامل های یکپارچه سازی داده ها اتصال را ساده تر می کنند و فروشندگان اتحادی بین پلت فرم ایجاد می کنند ، این روند چند ابر ممکن است بیشتر شبیه یک Omni-cloud در  آینده ی نزدیک باشد.

 تقویت انسان

بشر به طور مداوم با استفاده از تکنولوژی تجربه کرده اند تا زندگی را همانطور که می دانند ارتقا دهند. این کنجکاوی اکنون وارد سرزمین دیگری شده است – تقویت انسانی (Human Augmentation) که اساساً به معنای کمک گرفتن از فناوری هایی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است ، تا نه تنهایی زندگی روزمره ما را ارتقا بخشد بلکه هوش انسانی را به سطح بالاتری برساند. در حال حاضر ، این مطالعات به منظور کمک به افراد معلول مبتلا به بیونیک و افزایش پروتز و بهبود بیماری با آزمایش ژن انجام شده است. اما نوید پایان دادن به معلولیت های جسمی موجود یا جلوگیری از وقوع آسیب ها است. همچنین می تواند فرصت هایی را برای سایر عملکردهای خلاق فراهم کند. به عنوان مثال ، شرکت هایی مانند Neuralink قصد دارند یک رابط کاربری مغز و ماشین بسیار قدرتمند با قدرت پردازش مقادیر زیاد داده ها ایجاد کنند.

امنیت سایبری

با وجود بسیاری از سازمان ها که دستخوش تغییرات عظیم دیجیتالی شده اند ، آگاهی از حضور مداوم حملات سایبری همچنان در حال افزایش است – نه تنها برای سازمان های بزرگ بلکه برای مشاغل کوچک. اکنون ، امنیت سایبری چیز جدیدی نیست اما روند آن قطعاً جدید است!

شبکه پراکندگی مجازی (VDN) یک رویکرد منحصر به فرد برای امنیت سایبری است ، که در آن سیگنالی با انفجارهای کوتاه یا بسته های کوانتومی منتقل می شود ، که بدون اخلال در محتوای آنها نمی توان مخفیانه خواند. اساساً ، هیچ کس نمی تواند داده های ارسال شده به شما را بدون ایجاد مقداری سر و صدا در آنها رهگیری کند.

امنیت سایبری بلاکچین با متمرکز کردن ارکستراسیون و توزیع اجرا ، یک رویکرد امنیتی مدولار و پاسخگو است.

این طوفان برای شرکت ها آغاز شده است که داشتن یک استراتژی موثر در زمینه امنیت سایبری نه تنها یک لوکس بلکه کاملاً ضروری است.

هوش مصنوعی

یک پیاده سازی قدرتمند هوش مصنوعی ضمن ارائه بازده کامل سرمایه گذاری ، عملکرد ، مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان را تسهیل می کند. اما پروژه های هوش مصنوعی غالباً با موضوعات خاصی روبرو هستند که این امر آنها را برای اکثر سازمان ها به چالشی تبدیل می کند. اما راه حل های جدیدی برای مقابله با این مشکلات وجود دارد.

مهندسی هوش مصنوعی پیشنهاد می کند هوش مصنوعی را به جای مجموعه ای از پروژه های تخصصی و منفرد ، به بخشی از روند اصلی DevOps تبدیل کند. این مسئله با قابلیت نگهداری ، مقیاس پذیری و حاکمیت را حل می کند.

Tiny AI قصد دارد الگوریتم هایی را برای کوچک کردن مدل های یادگیری عمیق موجود بدون از دست دادن توانایی های آنها ، بسته بندی قدرت محاسباتی بیشتر در فضاهای فیزیکی تنگ تر و انرژی بسیار کمتر ایجاد کند.این فناوری انقلابی قرار است انقلابی دیگر به وجود آورد و از این رو در لیست فن آوری های پرطرفدار ما قرار دارد.

Related Post

Leave a Comment