اگر مدیر حسابداری هستید ، حتما در مورد سیستم های حسابداری شنیده اید. برای آن دسته از شما که چنین کاری نکرده اید ، سیستم حسابداری نوعی نرم افزار است که معاملات مختلف حسابداری را ثبت و پردازش می کند. اگرچه بسیاری از شرکتها از سیستمهای حسابداری خودکار استفاده کرده اند ، اما برخی هنوز روش سنتی مدیریت حسابداری خود را ترجیح می دهند. بنابراین ، تفاوت بین سیستم حسابداری سنتی و سیستم حسابداری خودکار چیست؟

تفاوت حسابداری سنتی و  حسابداری خودکار

حسابداری سنتی یک فرایند مدیریت کتابها و معاملات مختلف حسابداری به صورت دستی و بدون کمک نرم افزار است. در حسابداری سنتی ، نقش حسابداران بسیار مهم است زیرا آنها باید حساب های مالی کامل و بدون خطا را ثبت ، محاسبه و ایجاد کنند. معمولاً بیش از یک نفر به انجام همه این وظایف نیاز دارد زیرا آنها این کار را به صورت دستی انجام می دهند.

متأسفانه خطای انسانی در حسابداری سنتی اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها به سراغ شرکت خودکار رفته اند.حسابداری خودکار هنوز نقش انسان را در وارد کردن داده ها شامل می شود ، اما اکثر فرآیندها به طور خودکار انجام می شوند ، به ویژه ثبت و گزارش. یک سیستم حسابداری خودکار می تواند خطاهای انسانی را به حداقل برساند و سطح دقت بیشتر از حسابداری معمولی است.

2. دید مالی را افزایش می دهد

سیستم حسابداری نظارت بر وضعیت مالی شرکت را برای ذینفعان آسان می کند. مدیریت می تواند هزینه ها و درآمدها و همچنین سود و زیان واحدهای مختلف تجاری و ادارات را پیگیری کند. با سیستم حسابداری HashMicro ، حتی می توانید پیش بینی جریان نقدی را ایجاد کنید. شما می توانید تمام اطلاعات مالی شرکت خود را در یک نمای واحد از طریق داشبورد مالی مشاهده کنید.

3. خطاها را به حداقل می رساند

محاسبات دستی خطای بیشتری دارد ، زیرا برای اطمینان از صحت باید به دقت حسابدار وابسته باشید. با این حال ، با سیستم حسابداری ، فرآیند محاسبه به صورت خودکار انجام می شود. همچنین می تواند خطاهای تکراری را تشخیص دهد. حسابداران نیازی به صرف زمان زیادی برای تصحیح داده ها ندارند و می توانند بیشتر بر وظایفی تمرکز کنند که واقعاً به مهارت آنها نیاز دارد.

4. مدیریت دارایی و موجودی را بهبود می بخشد

یک سیستم حسابداری خوب باید با دارایی و مدیریت موجودی شرکت شما قابل اتصال باشد. این بدان معناست که باید به شما این امکان را بدهد که دارایی ها و موجودی خود را نیز مدیریت کنید. به عنوان مثال ، سیستم حسابداری HashMicro به شما امکان می دهد استهلاک دارایی ها را به طور خودکار محاسبه کنید ، هزینه های موجودی را پیگیری کنید و سهولت انجام سهام را انجام دهید.

5. داده های زمان واقعی را ارائه می دهد

نرم افزار حسابداری به شما امکان می دهد داده های مالی شرکت خود را در زمان واقعی ردیابی کنید. شما بلافاصله می توانید مقدار دقیق پولی را که در هر زمان به داخل و خارج می رود ، پیدا کنید. داده های زمان واقعی بسیار مفید هستند ، زیرا به شما کمک می کند تا استراتژی ها و برنامه های مناسب را برای بهبود مدیریت مالی خود ارائه دهید.

6. فرایند تصمیم گیری را افزایش می دهد

با گزارشات کامل ، دقیق و زمان واقعی ، ذینفعان قادر خواهند بود تصمیمات مالی بهتری برای شرکت اتخاذ کنند. آنها می توانند دریابند که چه فرایندهایی بیشترین هزینه را دارند و بعداً هزینه ها را کاهش می دهند. آنها همچنین می توانند تصمیم بگیرند که آیا شرکت از نظر مالی آماده سرمایه گذاری ، توسعه ، استخدام کارکنان بیشتر ، امتحان استراتژی های بازاریابی جدید و غیره است.

7. انعطاف پذیری بالایی به شما می دهد

نرم افزار حسابداری مبتنی بر وب به کاربران این امکان را می دهد که اطلاعات مالی شرکت خود را ردیابی کرده و کارهای حسابداری را از هر کجا انجام دهند. کاربران فقط نیاز به اتصال به اینترنت دارند تا بتوانند از برنامه از طریق مرورگر وب استفاده کنند.

علاوه بر این ، نرم افزار حسابداری مبتنی بر وب نیز می تواند در هر دستگاه تلفن همراه ، از جمله تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده شود. با داشتن حق دسترسی اعطا شده (که می تواند توسط سرپرستان تنظیم شود) ، کاربران می توانند صورت های مالی را مشاهده یا فرآیندهای دلخواه مختلف را در هر زمان و هر مکان انجام دهند.

Related Post

Leave a Comment