10 استارت آپ هوش مصنوعی 2023

فهرست کامل سال 2023 از نوآورترین شرکت های Fast Company، 540 سازمانی که در حال تغییر شکل دادن به صنایع و فرهنگ هستند را کاوش کنید. ما شرکت‌هایی را انتخاب کرده‌ایم که بیشترین تأثیر را در 54 دسته از جمله واقعیت افزوده و مجازی، لوازم الکترونیکی مصرفی، بازی و غیره دارند.ما شاهد طلوع عصر طلایی هوش مصنوعی و تمام سوالات پیچیده ای هستیم که با خود به همراه دارد. در چند ماه گذشته، ابزارهایی مانند ربات چت OpenAI ChatGPT و مبدل 2 بعدی به 3 بعدی انویدیا، NeRF، تخیل عمومی را به خود جلب کرده است، و جریانی به ظاهر بی پایان از نظرات در مورد مفاهیم صنعتی، هنری و اخلاقی هوش مصنوعی مولد را برانگیخته است. در این مقاله به معرفی 10 استارت آپ هوش مصنوعی سال 2023 می پردازیم:

البته هوش مصنوعی بسیار فراتر از چت ربات است. به عنوان مثال، Voxel را در نظر بگیرید که سیستم مانیتورینگ آن فیدهای ویدئویی را برای ارزیابی تهدیدات احتمالی محل کار در طبقات کارخانه تجزیه و تحلیل می کند. یا Pano که از یک نرم افزار ابری پیچیده و شبکه دوربین برای اطلاع رسانی به آتش نشانی ها در مورد وقوع بلایای طبیعی استفاده می کند. یا Signifyd که از یادگیری ماشینی برای محافظت از تجار در برابر تقلب در پرداخت استفاده می کند. یا به کارگیری دوقلوهای دیجیتال Unlearn برای بازسازی واریانس بیمار در آزمایشات بالینی. همه نمونه‌هایی از هوش مصنوعی هستند و هیچ‌کدام حال و هوای Skynet را ایجاد نمی‌کنند.

بنابراین بله، بیایید طولانی و سخت در مورد اینکه چگونه این فناوری زندگی ما را شکل می دهد فکر کنیم، اما بیایید دامنه وسیع ارائه محصول را نیز بپذیریم و سنج های زنگ هشدار خود را بر این اساس مجدداً تنظیم کنیم.

1- OPENAI

برای اینکه نگاهی اجمالی به آینده به ما داد!

OpenAI که در سال 2015 تأسیس شد، خود را یک شرکت تحقیق و استقرار می نامد. در هر دو جبهه، با انتشارات اخیرش مردم را شگفت زده کرده است. مولد تصویر هوش مصنوعی Dall-E 2 با ارائه یک مدل هوش مصنوعی متن به تصویر با وضوح بالاتر نسبت به مدل قبلی خود بهبود یافته است. در واقع، تصاویر تولید شده توسط Dall-E 2 پنج برابر واقعی تر و دقیق تر از تصاویر ایجاد شده با مدل اصلی هستند. حتی چشمگیرتر، Dall-E 2 “نقاشی پیشی” را ارائه می دهد، ویژگی جدیدی که به کاربران اجازه می دهد تصاویر موجود را فراتر از مرزهای اصلی خود گسترش دهند.

به عنوان مثال: نقاشی ورمیر را تصور کنید دختری با گوشواره مرواریدی که حدود 20 برابر اندازه اصلی خود تاب خورده است. در همان زمان، این شرکت به تقویت پردازنده زبان طبیعی خود، GPT-3، برای پردازش درخواست‌های دقیق‌تر ادامه داده است. (GPT-4، که ظاهراً بسیار قدرتمندتر است، در اواخر امسال پیش بینی می شود.)

در اواخر نوامبر، OpenAI ChatGPT را منتشر کرد، یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی که سعی می‌کند به سؤالات کاربران پاسخ دهد. ChatGPT حتی از Dall-E 2 سر و صدای بیشتری در اینترنت ایجاد کرد، به‌نظر می‌رسد که هر فرد بسیار آنلاینی با این فناوری سرگرم می‌شود و از ربات برای تولید پیش‌نویس‌های مقاله، توسعه طرح‌های تجاری و حتی تقلید از نثر شکسپیر استفاده می‌کند. احتمالات ربات – و چت جدید هوش مصنوعی مایکروسافت Bing، که همچنین مبتنی بر فناوری OpenAI است – ممکن است بی حد و حصر نباشد: هر دو در مورد دقت واقعی تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده اند. اما هر آنچه در پیش است باید هیجان انگیز باشد.

2-DEEPMIND

برای قرار دادن کشف دارو

ابزار هوش مصنوعی DeepMind با یکی از عمیق ترین رازهای علم مقابله کرده است: ساختار پروتئین ها، که بلوک های سازنده زندگی هستند. همانطور که شرکت متعلق به آلفابت توضیح می دهد، “از آنجایی که شکل پروتئین با عملکرد آن ارتباط تنگاتنگی دارد، دانستن ساختار یک پروتئین درک بیشتری از آنچه انجام می دهد و چگونه کار می کند باز می کند.” یک سال پیش، DeepMind سیستم هوش مصنوعی AlphaFold را منتشر کرد که ساختار سه بعدی یک پروتئین را از روی توالی اسید آمینه آن پیش بینی می کند و پایگاه داده ساختار پروتئین AlphaFold را برای به اشتراک گذاشتن این دانش با جامعه علمی ایجاد کرد.

در سال 2022، این ابزار که خود را “جستجوی ساختارهای پروتئینی گوگل” نامیده است، بیش از 200 میلیون پروتئین جدید را به پایگاه داده در حال رشد خود اضافه کرد و پیشرفت بزرگی را برای دانشمندانی که در زمینه کشف دارو و واکسن کار می‌کنند، ایجاد کرد. DeepMind می‌گوید یافته‌های آن به یک رشته علمی جوان به نام metaproteomics کمک می‌کند که با مطالعه تجربی پروتئین‌ها در زمینه‌های میکروبی سروکار دارد. در یک یادداشت بالقوه کمتر تغییر جهان، DeepMind همچنین الگوریتمی برای انجام ضرب ماتریس با سرعت رکورد پیدا کرد که گواهی بر سرعت و کارایی هوش مصنوعی آن است.

درباره DeepMind، که به عنوان شماره 27 در لیست 50 شرکت نوآور جهان در سال 2023 توسط Fast Company مفتخر شده است، بیشتر بخوانید.

3-BUILDER.AI

برای اینکه توسعه اپلیکیشن موبایل برای همه قابل دسترس باشد

هوش مصنوعی پلتفرم توسعه اپلیکیشن بدون کد Builder.ai را تقویت می‌کند که ادعا می‌کند نرم‌افزاری را شش برابر سریع‌تر و ۷۰ درصد ارزان‌تر از تیم‌های انسانی ایجاد می‌کند. در سال 2022، این شرکت ناتاشا، یک ربات مدیر محصول را راه اندازی کرد تا به مشتریان در فرآیند ساخت اپلیکیشن کمک کند، و همکاری جدیدی با JPMorgan Chase برای فروش محصولات بیلدر به پایگاه های مشتریان غول خدمات مالی ایجاد کرد. Builder.ai در مارس 2022 100 میلیون دلار بودجه سری C جمع آوری کرد و مجموع سرمایه خود را به 195 میلیون دلار رساند.

4-ABNORMAL SECURITY

برای محافظت از شرکت ها در برابر حملات ایمیل هدفمند

با استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل رفتار سازمانی، امنیت غیرعادی قادر به شناسایی و جلوگیری از حملات سایبری مبتنی بر ایمیل مانند فیشینگ و باج افزار است. پس از رسیدن به وضعیت تک شاخ در می 2022 به لطف ارزش 210 میلیون دلاری سری C و ارزش گذاری 4 میلیارد دلاری، Abnormal اخیراً محصول جدید مدیریت وضعیت امنیتی خود را راه اندازی کرد که به تیم های امنیتی امکان مشاهده فوری هر یک از نقاط ورود و خروج احتمالی به پلت فرم ایمیل ابری را می دهد. این شرکت در حال حاضر زیراکس، گروپون و گروه رویال کارائیب را در میان مشتریان خود به حساب می آورد. با گزارش FBI مبنی بر اینکه حملات ایمیلی بین سال‌های 2016 تا 2021 به شرکت‌ها 43 میلیارد دلار ضرر وارد کرده است، به نظر می‌رسد فرصت‌های غیرنورمال فقط از اینجا افزایش می‌یابد.

5- SPEECHMATICS

برای ایجاد نرم افزار تشخیص گفتار خودکار در قفسه بالا

هوش مصنوعی Speechmatics استارتاپ B2B می تواند گفتار را بدون توجه به لهجه یا الگوهای گفتاری به متن ترجمه کند. بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه استنفورد منتشر شده است، هوش مصنوعی آن دقت کلی حدود 83 درصد را برای سخنرانان سیاه پوست ثبت کرده است. گوگل و آمازون تنها 68 درصد امتیاز کسب کردند. در دسامبر 2022، Speechmatics اعلام کرد که شروع به استفاده از محاسبات تسریع شده انویدیا برای بهبود قابلیت‌های ML خود کرده است، انتقالی که می‌تواند شرکت را از بسته هوش مصنوعی جلوتر ببرد.

در همان ماه، این شرکت اعلام کرد که با Veritone Voice و Cameo همکاری می کند تا نرم افزار هوش مصنوعی خود را برای ویژگی جدید «Cameo Kids» این دومی، ثبت گفتگوی کودکان و ایجاد صداپیشگان هوش مصنوعی ارائه کند. در ماه ژوئن، Speechmatics 62 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری سری B جمع آوری کرد.

6-UNLEARN

برای استفاده از فناوری دوقلو دیجیتال برای ایجاد آزمایش‌های بالینی سریع‌تر با گروه‌های کنترل کوچکتر

Unlearn از داده‌های پزشکی موجود برای ایجاد دوقلوهای دیجیتالی از افراد استفاده می‌کند – یعنی نمایش‌های دیجیتالی ایجاد شده توسط رایانه از آنها – که واریانس و ویژگی‌های بیمار را در آزمایش‌های بالینی تکرار می‌کند. با کاهش اندازه گروه کنترل تا 35 درصد در آزمایش‌های فاز 2 و 3، فناوری شرکت به شرکت‌های دارویی اجازه می‌دهد تا آزمایش‌های کوچک‌تر (و در نتیجه سریع‌تر) محصولات را انجام دهند و به طور بالقوه داروهای نجات‌دهنده را با سرعتی بسیار سریع‌تر وارد بازار کنند.

اگرچه Unlearn تنها از سال 2020 وجود داشته است، اما در حال حاضر حدود 70 میلیون دلار بودجه به دست آورده است (از جمله 50 میلیون دلار سری B در آوریل) و در آزمایشات بیماری های عصبی از جمله آلزایمر، پارکینسون و ALS استفاده شده است. در سال 2022 Unlearn همچنین تعدادی مشارکت با شرکت های داروسازی از جمله Merck امضا کرد.

7-PANO AI

برای کمک به آتش نشانی ها در یافتن آتش سوزی ها قبل از اینکه از کنترل خارج شوند

پانو دو ساله، هوش مصنوعی، فناوری دوربین پیچیده و نرم‌افزار ابری را ترکیب می‌کند تا به آتش‌نشانی‌ها بینش فوری در مورد آتش‌سوزی‌ها بدهد. فناوری Pano سریع‌تر از روش‌های موجود به اولین پاسخ‌دهندگان آتش‌سوزی جدید هشدار می‌دهد و نرم‌افزار ابری آن امکان هماهنگی بهتر بین آژانس‌ها را فراهم می‌کند.

این شرکت با شش آژانس ایالتی از جمله در کالیفرنیا و مونتانا شراکت کرده است و در دسامبر 2022 دو ایالت در استرالیا – یکی از مستعدترین کشورهای جهان در آتش سوزی – را به لیست مشتریان خود اضافه کرد. این شرکت که اکنون مجموعاً 5.6 میلیون هکتار را زیر نظر دارد، در سپتامبر 20 میلیون دلار در سری A جمع آوری کرد.

8-SIGNIFYD

برای دادن ابزارهایی به خرده فروشان تجارت الکترونیک برای تشخیص تقلب

Signifyd از یادگیری ماشینی برای محافظت از تجار آنلاین در برابر تقلب در پرداخت استفاده می کند، در حالی که در عین حال مسئولیت را از آن خرده فروشان حذف می کند – یک پیشنهاد قابل توجه در عصری که خریدهای آنلاین بیشتر و بیشتر انجام می شود. نرم افزار شرکت پس از در نظر گرفتن هزاران متغیر مانند رفتار و مکان خرید قبلی، می تواند عناصر داده های خریدار را برای تعیین مشروعیت آنها مکان یابی کند.

علاوه بر این، فروشندگان کاهش 70 درصدی در کاهش کاذب – یعنی سفارشات قانونی که به دلیل سوء ظن نادرست رد می شوند – به لطف نرم افزار Signifyd دیده اند. در سال 2022، این شرکت با غول فین‌تک FIS همکاری کرد تا فناوری حفاظت از تجارت خود را به بزرگترین پردازشگر پرداخت جهان برساند، که گامی مهم در مقیاس‌پذیری فناوری آن و ارائه آن به توده‌ها بود. نرخ درآمد سالانه Signifyd امسال 40 درصد افزایش می یابد.

9-NVIDIA

برای ساختن جهان به سادگی گرفتن چند عکس

در سال 2022، شرکت محاسباتی هوش مصنوعی Nvidia از Instant NeRF، نرم افزار مجهز به هوش مصنوعی خود که عکس های دو بعدی را در عرض چند ثانیه به صحنه ای سه بعدی تبدیل می کند، رونمایی کرد. NeRF کاربردهای مختلفی دارد: می‌توان آن را برای فناوری متاورس اعمال کرد، می‌تواند از شرکت‌کنندگان در کنفرانس ویدیویی در ابعاد سه‌بعدی عکس بگیرد، و می‌تواند صحنه‌های واقعی را در بازی‌های ویدیویی بسازد. کاربران به سادگی باید چند ده عکس بگیرند تا زمینه های درخشندگی عصبی (یا NeRF) را آموزش دهند. با استفاده از این تصاویر، فناوری به سرعت محصول نهایی را بیرون می ریزد. بهترین از همه، استفاده از آن برای مقاصد غیرتجاری رایگان است.

در حال حاضر پایگاه کد فناوری ده ها هزار بار دانلود شده است. توانایی هوش مصنوعی این شرکت به خوبی آن را برای بهره مندی از رونق هوش مصنوعی فعلی قرار می دهد. همانطور که جنسن هوانگ مدیر عامل شرکت در ماه فوریه به سرمایه گذاران گفت: “ما قرار است به مشتریان کمک کنیم تا از پیشرفت های موجود در هوش مصنوعی مولد و مدل های زبان بزرگ استفاده کنند.” درآمد انویدیا در سال 2022 27 میلیارد دلار بود.

10- VOXEL

برای ترکیب ابزارهای هوش مصنوعی و فید ویدیوی زنده برای کمک به جلوگیری از حوادث محل کار

Voxel که در اواخر سال 2020 تأسیس شد، با مشاغل صنعتی و تولیدی برای تجزیه و تحلیل فیدهای ویدیویی و تعیین تهدیدات احتمالی ایمنی در کف کارخانه همکاری می کند. هوش مصنوعی آن می تواند کارفرمایان را در مورد تهدیدهای بلادرنگ (مثلاً نشت) آگاه کند و اقدامات مکرری را که ممکن است خطر را افزایش دهد، شناسایی کند. این فناوری حتی می تواند با نظارت بر درهای باز در انبارهای یخچال به مواردی مانند صرفه جویی در انرژی کمک کند. به گفته Voxel، فناوری آن منجر به کاهش 77 درصدی صدمات در نیروی کار مشتریان و تا 90 درصد بهبود در رفتارهای ایمنی نظارت شده در محل کار شده است. در سال 2022، این شرکت یک سری A 15 دلاری جمع آوری کرد و شروع به تجاری سازی فناوری خود کرد.

مطالب مرتبط:

تاثیر Chat GPT بر حسابداری

کاربردهای ChatGPT

10 استراتژی فروش آنلاین در سال 2023

Related Post

Leave a Comment