3ترند حسابداری در سال 2023

چند سال گذشته قدردانی عمیقی به ما داده است که چقدر سریع اتفاقات غیرمنتظره می تواند مفروضات ما را تغییر دهد. و شکی نیست که عدم اطمینان – در مورد همه چیز از تورم و نوسانات اقتصاد کلان گرفته تا تنش‌های ژئوپلیتیکی و تغییرات نظارتی – بر بحث‌ها در سازمان‌ها در همه صنایع و مناطق غالب شده است.در این مقاله به معرفی 3 ترند حسابداری در سال  2023 می پردازیم:

با این حال، برخی از روندهای نوظهور در حوزه حسابداری در سال های اخیر چنان شتاب گرفته اند که ادامه شتاب در سال 2023 کاملاً قطعی به نظر می رسد. همانطور که رهبران حسابداری به سال آینده نگاه می کنند، در اینجا سه پیش بینی در مورد تغییرات لرزه ای وجود دارد که عملکرد مالی را تغییر می دهد – و اینکه چرا رهبران عاقلانه هستند که زودتر از دیرتر به این روندها متمایل شوند.

1. استراتژی فناوری شما به استراتژی استعداد شما تبدیل خواهد شد!

استخدام و حفظ استعدادها یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که مدیران ارشد مالی با آن مواجه خواهند شد و درک آنچه کارکنان می‌خواهند می‌تواند به کاهش این چالش کمک کند. برای بسیاری، پاسخ کار معنادار است و مدیران مالی می دانند که فناوری در این امر نقش دارد. یک نظرسنجی جهانی از 260 مدیر مالی نشان داد که تقریباً نیمی از مدیران مالی (48٪) قصد دارند در فناوری سرمایه گذاری کنند تا وظایف مالی را ساده کنند. جالب‌تر اینکه تقریباً همه (99%) کسانی که فناوری را در اولویت قرار می‌دهند موافقند که به‌روزرسانی‌های فناوری هم برای جذب و هم برای حفظ کارمندان مهم‌تر می‌شود.

برای تیم‌های مالی و حسابداری، انجام کار معنی‌دار به معنای انجام کارهایی بیش از جمع‌آوری دستی داده‌ها یا مدیریت صفحات گسترده بی‌معنا است. فناوری می‌تواند فرآیندهای دستی مانند این‌ها را خودکار کند و کارکنان را قادر می‌سازد تا روی کار با ارزش افزوده بیشتری تمرکز کنند، مانند شناسایی روندها از داده‌ها برای کمک به کسب‌وکار در درک «چرا» پشت اعداد. و این به طور فزاینده ای در یک بازار استعداد که در آن کارگران مالی ماهر در بالاترین حد خود قرار دارند، بسیار مهم خواهد شد. بر اساس گزارش Deloitte، 82.4 درصد از مدیران شرکت های دولتی که برای امور مالی و حسابداری استخدام می کنند، حفظ استعدادها را به عنوان یک چالش بزرگ گزارش می دهند. سرمایه‌گذاری در فناوری‌هایی که فرآیندهای اصلی را خودکار می‌کنند و تجربه کاربر را ساده می‌کنند، برای ایجاد – و حفظ – یک تیم مالی ماهر و چابک بسیار مهم است.

فناوری 2023

2. سفر به روز صفر باعث پذیرش بیشتر اتوماسیون حسابداری از طریق هوش مصنوعی و یادگیری ماشین خواهد شد.

به طور سنتی، تطبیق صورت‌های مالی در پایان دوره گزارش‌گری – چه ماهانه، چه سه ماهه یا سالانه – یک فرآیند پر زحمت بوده که ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا تکمیل شود. اما یک بسته سخت و طولانی تنها یک تخلیه منابع نیست. همچنین سرعت تجزیه و تحلیل داده‌ها و رسیدن اطلاعات به دست تصمیم‌گیران را کاهش می‌دهد – یک آسیب‌پذیری حیاتی در محیط کسب‌وکار امروزی با عدم قطعیت بالا و تغییرات سریع، جایی که اطلاعات عملی به سرعت فاسد می‌شوند.

اما یکی از بلندپروازانه‌ترین اهداف حسابداری تغییر آن است: یک بسته روز صفر از اتوماسیون هوشمند و اطلاعات به‌روز و پیوسته در دسترس برای بستن دفاتر در هر زمان استفاده می‌کند و سرعت گزارش‌دهی داخلی و تجزیه و تحلیل داده‌ها را به طرز چشمگیری تسریع می‌کند. به گفته گارتنر، تعجبی ندارد که 86 درصد از مدیران مالی می گویند که هدف خود را برای دستیابی به یک بسته سریع تر و بلادرنگ تا سال 2025 تعیین کرده اند، زیرا بیش از نیمی از پاسخ دهندگان در حال حاضر سرمایه گذاری هایی مانند فناوری دفتر کل و اتوماسیون گردش کار را به کار گرفته اند.

در حالی که بسته شدن یک روز صفر هدف نهایی است، هر گام افزایشی به سمت آن هدف – مانند ثبت خودکار اطلاعات دستی برای فاکتورها یا ایجاد دفترچه دستی – باعث بهبود فرآیندهای روزانه می شود که واقعاً عملکرد مالی را پیش می برد. تیم من در حال حاضر در سفر برای دستیابی به یک بسته روز صفر است. با کمک هوش مصنوعی و ML در سیستم ما، به دقت صورت‌حساب نزدیک به 100 درصد و گردش نقدینگی خود به 100 درصد اتوماسیون دست یافته‌ایم، و درصد ورودی‌های دستی مجله که اکنون انجام می‌دهیم بسیار کم است. وقتی ناهنجاری‌ها به وجود می‌آیند، به سرعت ظاهر می‌شوند، بنابراین ما می‌توانیم قبل از اینکه روی بسته تأثیر بگذارند، به خوبی به آنها رسیدگی کنیم.

3. حسابداری به طور فزاینده ای به عنوان شریک ایجاد ارزش برای کسب و کار عمل می کند!

اتوماسیون فرآیندهای رباتیک (RPA)، هوش مصنوعی (AIبلاک چین و نئوبانک ها نمونه هایی از فناوری هایی هستند که تأثیر بیشتری در صنایع خارج از حسابداری داشته اند. در سال 2023، شاهد خواهیم بود که شرکت‌های حسابداری، به‌ویژه آنهایی که در لبه نوآوری قرار دارند، با تخصیص منابع برای ارتقای مهارت و پیاده‌سازی در این زمینه‌ها، عقب‌نشینی می‌کنند.

در همان نظرسنجی مدیر مالی ارشد مالی از رهبران ارشد مالی، آنها دریافتند که یک سوم از پاسخ دهندگان در حال حاضر برنامه ای برای اجرای RPA دارند، اما هوش مصنوعی هنوز عقب مانده است. RPA به ربات ها اجازه می دهد تا کارهای تکراری مانند پردازش فاکتور یا مدیریت اسناد را خودکار کنند. هوش مصنوعی می تواند در طیف وسیعی از حوزه ها مانند پیش بینی، شناسایی تقلب، پیش بینی تهدیدات سایبری و موارد دیگر کمک کند. اینها می توانند به شرکت ها کمک کنند تا مشکل یافتن و حفظ استعداد را جبران کنند.

در یک نظرسنجی جهانی از 1280 مدیر ارشد که توسط Deloitte انجام شد، 76٪ گزارش کردند که معتقدند دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در 5 تا سال آینده جایگزین یا جایگزینی قوی برای ارزهای فیات خواهند بود. به منظور تسهیل این پذیرش فزاینده، شرکت‌های حسابداری باید در نظر بگیرند که چگونه بلاک چین بر کنترل‌های داخلی، گزارش‌های مالی، حسابرسی، مالیات، مقررات خاص منطقه و مقررات خاص صنعت تأثیر می‌گذارد.

نئوبانک‌ها، بانک‌های دارای مجوز که کاملاً آنلاین فعالیت می‌کنند، چشم‌انداز بانکی را با هوش داخلی تغییر می‌دهند که انتظار می‌رود این فضا تا سال 2026 دو برابر شود. در نظرسنجی از 600 نفر، Airwallex دریافت که 42٪ از SMEها به طور خاص به دنبال تغییر از بانک‌های قدیمی به این بانک‌ها هستند. پلتفرم‌های فین‌تک در سال 2023. شرکت‌های حسابداری نه تنها باید درک درستی از نئوبانک‌ها داشته باشند، بلکه باید بتوانند راه‌حل‌هایی را برای حفظ روابط پایدار با مشتری پیاده‌سازی و توصیه کنند.

4-قوانین مالیاتی و راهکارهای انطباق مالیاتی مبتنی بر ابر

در فضای مالیاتی، ما انتظار داریم که ترکیبی از تغییرات مثبت و منفی را برای شرکت های حسابداری مشاهده کنیم. اول خبر بد: در مناطقی مانند ایالات متحده، قوانین مالیاتی که دائماً در حال تغییر هستند، همچنان چالش برانگیز خواهد بود. شرکت ها برای حفظ پایبندی به تغییرات نیاز دارند.

از سوی دیگر، نظرسنجی Wolters Kluwer Tax & Accounting از 2000 شرکت حسابداری نشان داد که فصل های مالیاتی در حال بهتر شدن هستند و تقریباً 80 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که فناوری به آنها کمک کرده است در زمان خود در اظهارنامه مالیاتی صرفه جویی کنند. شرکت‌هایی که راه‌حل انطباق مالیاتی مبتنی بر ابر را اجرا کرده‌اند، توانسته‌اند ۷ درصد رشد درآمد را در مقایسه با ۴ درصد بدون گزارش گزارش دهند.

یافتن و حفظ استعدادها در مقابل حسابداران برون سپاری

انتظار می‌رود در بسیاری از مناطق جهان، یافتن و حفظ استعدادها در سال 2023 یک نگرانی مستمر باشد. مالیات و حسابداری Wolters Kluwer دریافت که شرکت‌های حسابداری با 20 کارمند یا بیشتر به ویژه به حفظ استعدادها توجه دارند. به گفته Airwallex، کسب و کارها حتی بیشتر به فکر حفظ کارمندان هستند تا جذب کارمندان.

علاوه بر استفاده از فناوری برای مبارزه با این چالش، شرکت های حسابداری بیشتری به دنبال راه حل هایی مانند برون سپاری هستند. به جای نیاز به یافتن کارمندان بیشتر، وظایفی مانند حسابداری، حقوق و دستمزد و مالیات اغلب می توانند برون سپاری شوند. به ویژه، شرکت های حسابداری به دنبال برون سپاری خارج از کشور هستند.

حسابداران مدیریت در ESG و DEI فرو می روند!

بر اساس مجله حسابداری، یک ترند نوظهور در حسابداری مدیریت، ESG (محیط زیست، اجتماعی، و حاکمیت) و DEI (تنوع، ارزش و شمول) است. حسابداران مدیریت به جای تمرکز صرف بر گزارشگری و صورت های مالی، می توانند در مورد ESG و DEI به عنوان ابزاری برای افزودن ارزش توصیه کنند.

حتی سازمان های حرفه ای مانند AICPA به دنبال تشویق بیشتر در این زمینه ها هستند. به عنوان مثال، AICPA کمک هزینه ای را برای یک برنامه کارآموزی معرفی کرده است که به طور خاص هدف آن حمایت از DEI است. ما می توانیم انتظار داشته باشیم که در سال آینده علاقه فزاینده ای به ESG و DEI وجود داشته باشد، به خصوص در شرکت های بزرگتر

مطالب مرتبط:

بازاریابی برند چیست؟

8 راه برای ایجاد وفاداری مشتری

10 ترند بازاریابی محتوا در سال 2023

Related Post

Leave a Comment