ترند تکنولوژی 2023

تغییرات تکنولوژیکی پتانسیل ایجاد رفاه مشترک و راه حل های هوشمند برای بزرگترین چالش های جهان را دارد. در عین حال، سرعت تصاعدی آن خطرات زیادی را بر موسسات موجود می گذارد و ما را در معرض خطرات کنترل نشده قرار می دهد. بحران های ژئوپلیتیکی، افزایش قطبی شدن و بحران آب و هوایی در حال پیشروی این خطر را تشدید می کند.نیاز فوری برای رهبران وجود دارد که از فرصت استفاده کنند تا فناوری را به سمت اهداف مثبت هدایت کنند. در اینجا پنج تحولی وجود دارد که آنها باید در سال آینده برای آنها آماده شوند.در این مقاله به معرفی 5 ترند تکنولوژی 2023 می پردازیم:

1-فناوری سبز در نقطه اوج

به لطف پیشرفت های مداوم در فناوری در دهه گذشته، هزینه انرژی خورشیدی و بادی به شدت کاهش یافته است و انرژی های تجدیدپذیر را ارزان تر از سوخت های فسیلی کرده است. بر اساس برخی برآوردها، تغییر از سوخت های فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر به اقتصادها کمک می کند تا 12 تریلیون دلار در جهان تا سال 2050 صرفه جویی کنند.

دولت‌ها و رهبران صنعت در سال 2023 بر مقیاس‌بندی فناوری‌های سبز موجود و توسعه فناوری‌های جدید تمرکز خواهند کرد. هدف برای حفظ گرمایش جهانی در کمتر از 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن به‌طور فزاینده‌ای دور از دسترس به نظر می‌رسد، اما سناریوهای فاجعه‌باری که در این زمینه وجود داشت نیز چنین است. هنوز هم چند سال پیش محتمل به نظر می رسد.

یکی از امیدوارکننده‌ترین فناوری‌هایی که می‌توان در آن انتظار پیشرفت داشت، هیدروژن سبز است، یک منبع جدید انرژی پاک سوز که اجازه می‌دهد انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر گرفته شده و به مسافت‌های طولانی منتقل شود – از مناطقی با منابع انرژی باد یا خورشیدی فراوان، تا تشنه انرژی. مناطقی که هزاران کیلومتر دورتر هستند.

همجوشی هسته‌ای یکی دیگر از فناوری‌های سبزی است که در سال 2023 می‌توان تماشا کرد، پس از اثبات اخیر مفهومی که می‌تواند انرژی بیشتری از آنچه برای شروع فرآیند همجوشی لازم است تولید کند. اگرچه هنوز سال‌ها با دستیابی به انرژی در مقیاس فاصله داریم، این نتایج اخیر احتمالاً تحقیقات بیشتری را برای توسعه این فناوری تحریک می‌کند و ما را به آینده‌ای نزدیک‌تر می‌کند که در آن همجوشی هسته‌ای می‌تواند انرژی تقریباً بی‌محدود، ایمن و پاک را فراهم کند.

2-اتصال بیش از حد و انعطاف پذیری سایبری

پویایی های اقتصادی و ژئوپلیتیکی جهانی شدن را به عقب نشینی می کشاند و تکه تکه شدن فضای سایبری را در کنار بلوک های سیاسی رقیب به پیش می برد. با این حال، نیروهای ساختاری پیشرفت فناوری به سمت اتصال بیشتر و نه کمتر حرکت می کنند. در سال آینده، 15 میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا (IoT) متصل خواهند شد و انتظار می رود این تعداد تا سال 2030 دو برابر شود. محرک اصلی این روند، گسترش سریع پوشش 5G در سال 2023 خواهد بود که این امکان را به شما می دهد. دستگاه ها برای برقراری ارتباط سریع تر و بهبود عملکرد کلی آنها.

وابستگی ما به دستگاه‌ها و زیرساخت‌های متصل با سرعتی تصاعدی در حال افزایش است، و همچنین خطرات فروپاشی تصادفی یا در نتیجه حمله افزایش می‌یابد. می‌توان انتظار داشت که دولت‌ها و تنظیم‌کننده‌ها تلاش‌های خود را برای اطمینان از مطابقت دستگاه‌های متصل با آخرین استانداردهای امنیت سایبری افزایش دهند. این شامل پیشبرد قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا در برابر مقاومت سایبری توسط اتحادیه اروپا و ارائه برنامه رتبه بندی برچسب گذاری امنیت سایبری برای دستگاه های اینترنت اشیا توسط دولت بایدن است.

3-تحقیق و توسعه محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی که از ذرات زیراتمی برای ایجاد روش‌های جدید پردازش و ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند، نوید آینده محاسبات را می‌دهد. فناوری کوانتومی با وعده عملکرد سریع‌تر از بهترین پردازنده‌های موجود امروزی، به حل مسائل پیچیده در کسری از زمان کمک می‌کند.

اگرچه فناوری کوانتومی هنوز در مراحل ابتدایی خود است، سرمایه گذاری عظیم دولت و صنعت به این معنی است که احتمالاً در سال آینده شاهد پیشرفت سریع در زمینه سخت افزار و نرم افزار و همچنین عرضه محصولات کوانتومی به بازار خواهیم بود. در عین حال، رهبران تجاری و دولتی تلاش‌های خود را برای درک و کاهش خطرات ناشی از فناوری، از فلج‌کردن رمزنگاری رایج گرفته تا دگرگونی جنگ، افزایش خواهند داد.

4-ویرایش ژن به ترند اصلی تبدیل می شود!

تا همین اواخر، CRISPR-Cas9، فناوری ویرایش ژن که برنده جایزه نوبل شیمی 2020 توسعه دهندگانش شد، عمدتاً به عنوان یک ابزار تحقیقاتی برای درک اهمیت ژن های خاص و کشف داروهای جدید استفاده می شد. از زمانی که اولین فرد سه سال پیش تحت درمان با ویرایش ژن قرار گرفت، این فناوری برای درمان نابینایی مادرزادی، بیماری قلبی و بیماری سلول داسی شکل و غیره مورد استفاده قرار گرفت. و در حالی که موارد استفاده اولیه بیماری هایی با جهش تک ژنی هستند، تحقیقات اولیه نشان می دهد که شرایطی مانند آلزایمر و درد مزمن نیز می تواند با کریسپر درمان شود.

در سال 2023، احتمالاً شاهد گسترش ویرایش ژن در پزشکی و همچنین بخش‌های دیگر خواهیم بود که به صنعت چند میلیارد دلاری نیرو می‌دهد و معضلات اخلاقی پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند.

5-هوش مصنوعی در همه جا

در اواخر سال 2022، مدل گفتگوی تعاملی OpenAI Chat GPT بیش از یک میلیون کاربر را تنها در پنج روز جذب کرد و بحث جدیدی را در مورد فرصت‌ها و خطرات هوش مصنوعی (AI) به راه انداخت. با پیش بینی هزینه های هوش مصنوعی در سال 2023 از 500 میلیارد دلار، پیشرفت های سریعی در هوش مصنوعی تطبیقی و مولد حاصل خواهد شد.

هوش مصنوعی تطبیقی می‌تواند به طور مداوم مدل‌های خود را برای یادگیری و تطبیق بر اساس تجربیات جدید، بدون نیاز به توسعه‌دهندگان برای بازسازی آن، دوباره آموزش دهد و به نتایج سریع‌تر و بهتری منجر شود. هوش مصنوعی مولد از مدل های شبکه عصبی برای ایجاد چیزی جدید استفاده می کند. نسخه‌های اخیر تولیدکننده‌های تبدیل متن به تصویر و متن به ویدیو برای مصرف‌کنندگان جذاب است، اما نگرانی‌های قابل توجهی را در مورد انتشار اطلاعات نادرست، محتوای مضر، حفاظت از حق چاپ و سوگیری‌های الگوریتمی ایجاد می‌کند. رگولاتورها و ناظران آنلاین این موضوع را در سال آینده بررسی خواهند کرد.

مطالب مرتبط:

حسابداران چگونه به افزایش فروش کمک می کنند؟

اهمیت بازاریابی اینستاگرام برای مشاغل

هوش مصنوعی در حسابداری

Related Post

Leave a Comment