9 گرایش برتر فناوری نانو

آیا کنجکاو هستید که کدام گرایش‌ها و استارت‌آپ‌های فناوری نانو به زودی بر کسب‌وکار شما تأثیر خواهند گذاشت؟ تحقیقات عمیق صنعت ما را در مورد 1628 استارت‌آپ و بزرگ‌آپ فناوری نانو کاوش کنید و در نقشه نوآوری فناوری نانو، بینش‌های مبتنی بر داده‌ها را درباره راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری دریافت کنید! در این مقاله به معرفی 9 گرایش برتر فناوری نانو می پردازیم:

نوآوری‌های مقیاس اتمی در علوم مواد و میکروسکوپ، گرایش‌های فناوری نانو را با کاربرد در سراسر صنایع هدایت می‌کنند. استارت‌آپ‌ها از نانومواد برای مهندسی طیف وسیعی از ساختارها، دستگاه‌ها و مواد کامپوزیتی جدید استفاده می‌کنند. علاوه بر این، نانوتکنولوژی پیشرفت در فناوری هایی مانند ساخت افزودنی، محاسبات کوانتومی و بیوتکنولوژی دقیق را تسهیل می کند. گرایش‌های برتر فناوری نانو از نانومواد مبتنی بر کربن و کامپوزیت پیشرفته تا نانوکپسوله‌سازی را شامل می‌شود. برای بررسی چگونگی تأثیر آنها بر صنعت شما بیشتر بخوانید.

 

نقشه نوآوری 9 روند برتر فناوری نانو و 18 استارت‌آپ امیدوارکننده را نشان می‌دهد!

 

برای این تحقیق عمیق در مورد گرایش‌ها و استارت‌آپ‌های برتر فناوری نانو، نمونه‌ای از 1628 استارت‌آپ و استارت‌آپ جهانی را تحلیل کردیم. نتیجه این تحقیق، هوش نوآوری مبتنی بر داده است که با ارائه یک نمای کلی از فناوری‌ها و استارت‌آپ‌های نوظهور در صنعت نانو، تصمیم‌گیری استراتژیک را بهبود می‌بخشد. این بینش‌ها از طریق کار با پلتفرم StartUs Insights مبتنی بر داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی ما به دست می‌آیند که بیش از 2500000 استارت‌آپ و بزرگ‌آپ را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. پلتفرم SaaS به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع جهان برای داده‌های مربوط به شرکت‌های نوظهور، به شما امکان می‌دهد تا استارت‌آپ‌های مرتبط، فناوری‌های نوظهور و روندهای صنعت آینده را به سرعت و به طور کامل شناسایی کنید.

در نقشه نوآوری زیر، یک نمای کلی از 9 روند و نوآوری برتر فناوری نانو که بر شرکت‌ها در سراسر جهان تأثیر می‌گذارند، دریافت می‌کنید. علاوه بر این، نقشه نوآوری فناوری نانو، 1628 استارت آپ را نشان می دهد که همگی بر روی فناوری های نوظهوری کار می کنند که زمینه خود را ارتقا می دهند.

9 گرایش برتر فناوری نانو

 

1-نانومواد کربنی
2-نانو دستگاه های نیمه هادی
3-نانوتکنولوژی سبز
4-نانوکامپوزیت ها
5-نانوحسگرها
6-نانوفیلم ها
7-نانوکپسولاسیون
8-نانومواد انرژی
9-نانوتکنولوژی محاسباتی

 

نقشه درختی تأثیر 9 روند برتر فناوری نانو را نشان می دهد!

 

بر اساس نقشه نوآوری در فناوری نانو، نقشه درختی زیر گسترش 9 روند برتر فناوری نانو را در سال 2023 نشان می دهد. استارت آپ ها و شرکت های بزرگ در حال توسعه نانومواد کربن و نانوکامپوزیت ها با پیچیدگی و ویژگی های مختلف هستند. فناوری نانو محاسباتی پشتیبانی تصمیم گیری برای توسعه هوشمند نانوذرات را فراهم می کند. علاوه بر این، سیستم‌های تحویل مبتنی بر نانوذرات، کپسوله‌سازی و نانوحسگرها عمدتاً در پزشکی دقیق و توسعه دارو استفاده می‌شوند. نانو دستگاه های نیمه هادی و نانوربات ها قابلیت های مهندسی دستگاه ها را ارتقا می دهند. به طور مشابه، استارت‌آپ‌ها در حال توسعه نانوغشاها و نانوفیلم‌ها برای کاربردهای همه‌کاره هستند، در حالی که شیوه‌های نانوتکنولوژی سبز راه‌حل‌های نانوتکنولوژی پایدار را ممکن می‌سازد.

نقشه گرمای راه اندازی جهانی 1628 استارتاپ و مقیاس فناوری نانو را پوشش می دهد.نقشه گرمای راه‌اندازی جهانی در زیر، توزیع جهانی 1628  استارت‌آپ نمونه‌ای را که برای این تحقیق تحلیل کردیم، نشان می‌دهد. Heat Map که از طریق پلتفرم StartUs Insights Discovery ایجاد شده است، نشان می دهد که اروپا دارای بالاترین تراکم استارت آپ های فناوری نانو است.

 

نوآوری در فناوری نانو

 

 

9 گرایش برتر نوآوری در فناوری نانو در سال 2023

 

1-نانومواد کربن

 

استارت‌آپ‌ها به طور مداوم در حال توسعه روش‌های جدید و بهبود روش‌های مرسوم مانند رسوب‌دهی بخار کربن (CVD) برای سنتز نانومواد کربنی هستند. این امکان توسعه نانوساختارهای کربنی با استحکام مکانیکی، پایداری شیمیایی، دوام و انعطاف‌پذیری بالاتر در مقایسه با مواد معمولی را فراهم می‌کند. گرافن، نقاط کربنی و نانولوله های کربنی (CNTs) برخی از نانومواد کربنی هستند که در الکترونیک، مهندسی بافت و منسوجات کاربرد دارند. نانولوله های کربنی تک و چند جداره (SWCNT و MWCNT) رسانایی مقاومت پایینی را ارائه می دهند و بنابراین به عنوان نانوپرکننده برای توسعه ساختارهای الکترونیکی عمل می کنند. استارت‌آپ‌ها همچنین از افزودنی‌های نانو مبتنی بر کربن مانند کاتالیزورهای یکپارچه با گرافن، نانوالماس‌ها و نانوالیاف کربنی برای تولید مواد تقویت‌شده استفاده می‌کنند.

 

نوآوری در فناوری نانو

 

 

 

2-نانودستگاه های نیمه هادی

 

پیشرفت در کوچک سازی منجر به توسعه دستگاه های نیمه هادی در مقیاس نانو و نانوروباتیک می شود. استارت‌آپ‌ها از فناوری نانو مولکولی (MNT) برای تولید دستگاه‌ها و ابزارهای علمی مانند دستکاری‌کننده‌ها و نانوترانزیستورها با دقت بالا استفاده می‌کنند. فناوری‌های حافظه بسیار متراکم، ریزپردازنده‌های فشرده و تراشه‌های موجود در مدارهای الکترونیکی، محاسبات با کارایی بالا را در فاکتورهای شکل کوچک‌تر ممکن می‌سازند. علاوه بر این، دستگاه‌های نانو از الزامات عملکرد در ماهواره‌های رصد زمین، لوازم الکترونیکی مصرفی، سنجش الکترونیکی و وسایل نقلیه خودران پشتیبانی می‌کنند. موارد استفاده صنعتی از نانوربات ها شامل نظارت از راه دور و سرویس دهی در محیط های خطرناک است.

 

نانودستگاه های نیمه هادی

 

 

 

3-نانوتکنولوژی سبز

 

بخش فناوری نانو در حال گذار از فرآیندهای تولید مبتنی بر احتراق به روش‌های سنتز نانوذرات سبزتر است. استارت‌آپ‌ها از ساخت بیولوژیکی برای تولید بیومواد مشابه از گیاهان یا سایر مواد خام مبتنی بر زیست استفاده می‌کنند. اقدامات اقتصاد دایره ای همچنین توسعه نانومواد پلیمری و فلزی زیست تخریب پذیر از فلزات بازیافتی، پلاستیک، مواد غذایی و زباله های کشاورزی را تسهیل می کند. فراتر از سنتز سبز، فناوری نانو موارد استفاده سازگار با محیط را نیز امکان پذیر می کند. به عنوان مثال، نانومواد، زیست پالایی و تبدیل زیستی خاک، فاضلاب، نشت نفت و سایر آلاینده‌های سمی را ممکن می‌سازد.

 

نانوتکنولوژی سبز

 

 

4-نانوکامپوزیت‌

 

نانوکامپوزیت‌هایی مانند کریستال‌های چارچوب فلزی-آلی (MOF)، پلیمرهای تقویت‌شده با فیبر کربن (CFRP) و نانوسرامیک‌ها به طور فزاینده‌ای در صنایع خودروسازی و هوافضا استفاده می‌شوند. نوآوری‌ها در نانوکامپوزیت‌های زمینه فلزی و پلیمری با تکنیک‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی، ساخت آنها را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، تقویت‌کننده‌های نانو، خواص میکروسکوپی مواد استاندارد را تغییر می‌دهند. این به محققان اجازه می دهد تا نانوکامپوزیت هایی با نسبت سطح به حجم بالاتر و همچنین ویژگی های مکانیکی و نوری برتر ایجاد کنند. استارت‌آپ‌ها از نانوکامپوزیت‌ها به روش‌های مختلفی از جمله پوشش‌ها، افزودنی‌ها، کاتالیزورها و اجزای ساختاری استفاده می‌کنند. استارت‌آپ‌های بیوتکنولوژی همچنین در حال توسعه نانوکامپوزیت‌های پلیمری و آلی برای مهندسی بافت، پزشکی احیاکننده، دارورسانی و درمان‌های سلولی هستند.

نانوکامپوزیت ها

 

 

5-نانوحسگرها

 

استارت آپ ها در حال ایجاد حسگرهای الکتروشیمیایی و مکانیکی در مقیاس نانومتری برای تشخیص و سنجش در سطح مولکولی هستند. نانولیتوگرافی، خودآرایی مولکولی و مونتاژ از پایین به بالا تکنیک های رایج برای تولید این نانوحسگرها هستند. محلول‌های آزمایشگاه روی تراشه و سیستم‌های نانوالکترومکانیکی (NEMS) در حال پیشرفت در تجزیه و تحلیل DNA، پروتئومیکس، میکروسکوپ نیروی اتمی و تشخیص بیماری هستند. علاوه بر این، آنها در حسگرهای زیستی تزریقی و رابط های مغز و رایانه برای درمان های شخصی استفاده می شوند. به همین ترتیب، نانوبیوسنسورها در پوشیدنی ها داده های بهداشتی حیاتی را برای ایمنی کارگران و عمومی فراهم می کنند. نانوحسگرهای هوشمند همچنین امکان تشخیص آلودگی، اندازه‌گیری‌های محیطی، سنجش از دور و ارتباطات را فراهم می‌کنند.

 

نانوحسگرها

 

 

6-نانوفیلم

 

تخلخل نانوفیلم های طبیعی و مصنوعی، جداسازی و فیلتراسیون اقتصادی و در سطح اتمی را امکان پذیر می کند. به همین دلیل است که استارت‌آپ‌ها به راحتی از گرافن، MOF و سایر فناوری‌های نانوغشا برای تصفیه آب، فیلتر هوا و غیره استفاده می‌کنند. استارت‌آپ‌ها همچنین در حال توسعه غشاهای نانومتخلخل برای مدیریت فاضلاب، نمک‌زدایی و املاح‌زدایی هستند. نانوفیلتراسیون در صنایع غذایی، بیوتکنولوژی و نفت و گاز کاربرد دارد. علاوه بر این، نانوالیاف و غشاهای الهام‌گرفته از زیست‌محصول، فناوری‌هایی را برای تولید سوخت زیست‌توده، تولید میکروالکترونیک و نانوپزشکی ممکن می‌سازند. حفظ رنگ و پوشش مواد غذایی ضد باکتری، نانوپوشش های آبگریز در شنوایی شناسی، و پوشش های ضد رسوب آبدوست برخی از کاربردهای محبوب نانو پوشش ها هستند.

 

نانوفیلم

 

 

7-نانوکپسولاسیون

 

نانوکپسوله سازی در دارورسانی هدفمند، تصویربرداری زیستی، درمان، ایمن سازی و همچنین موارد استفاده از محیط زیست کاربرد دارد. استارت‌آپ‌ها در حال پیشرفت فن‌آوری‌های نانوکپسوله‌سازی هستند که راندمان کپسوله‌سازی بالاتر، بازده محصول، پایداری در برابر تخریب و رهاسازی کنترل‌شده را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، نانوذرات بیوپلیمری و آلی، نانوامولسیون ها، نانوولامینات ها و نانوکپسول ها به عنوان پلتفرم های حامل عمل می کنند و جایگزین میکروپلاستیک ها می شوند. سیستم‌های تحویل مبتنی بر نانوذرات، حلالیت و فراهمی زیستی داروها، مواد مغذی و کودها را بهبود می‌بخشند، بنابراین نتایج بهتری را با حجم‌های کمتر و دوزهای کمتر ارائه می‌دهند.

 

نانو کپسوله سازی

 

 

8-نانومواد انرژی

 

نانومواد انرژی باعث افزایش کارایی و مقرون به صرفه بودن سیستم‌های ذخیره‌سازی، حفاظت و تولید انرژی می‌شوند. نانوبافت اجزای انرژی موجود باعث افزایش دوام و در نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. نانو پوشش‌های با خواص ضد انعکاس، مقاوم در برابر سایش، مقاوم در برابر حرارت و محافظت در برابر خوردگی، کیفیت الکترودها و سلول‌های خورشیدی را بهبود می‌بخشند. نانوذرات در ابرخازن‌ها و باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion) کاربرد دارند. اخیراً، نانوکامپوزیت‌های نوآورانه، نانوژل‌ها و نانوفوم‌ها در مدیریت هوشمند انرژی صنعتی و شبکه استفاده می‌شوند.

 

نانومواد انرژی

 

 

9-نانوتکنولوژی محاسباتی

 

نانوتکنولوژی محاسباتی زمان و هزینه‌ها را در طراحی، مدل‌سازی و ساخت نانومواد و نانوماشین‌ها کاهش می‌دهد. استارتاپ ها از روش های محاسباتی برای بهینه سازی تولید و همچنین پیشبرد اقتصاد دایره ای استفاده می کنند. استارت‌آپ‌های مواد از الگوریتم‌های ژنتیک، بهینه‌سازی ازدحام ذرات، و تکنیک‌های دیگر برای ایجاد و تجزیه و تحلیل مگالیبره‌های نانوذرات استفاده می‌کنند. این امر شناسایی نانوساختارهای با خواص مطلوب را سرعت می بخشد.

 

نانو تکنولوژی-مواد

 

 

مطالب مرتبط:

 

چگونه یک رستوران و فست فود راه اندازی کنیم؟
بهترین برنامه های تحویل غذا در سال 2023
چگونه فروش رستوران را افزایش دهیم؟

 

 

Related Post

Leave a Comment